top of page
Search

ROMANIA U21 - FRANTA U21 0-0 | MOMENT ISTORIC! Nationala lui Mirel Radoi, CALIFICATA IN SEMIFINALELE

Romania s-a calificat in semifinalele EURO U21 dupa ce a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Franta si a castigat Grupa C. Totodata, baietii antrenati de Mirel Radoi si-au asigurat si calificarea la Jocurile Olimpice din 2020. Remiza era rezultatul care ajuta ambele echipe sa se califice in semifinale, iar partida de la Cesena a fost una destul de linistita, fara evenimente majore. Chiar si asa, Romania putea primi un penalti in minutul 18, cand Cicaldau a fost doborat in careu, dar arbitrul bulgar nici macar nu a dorit sa vada reluarea VAR. Tricolorii au inceput sa prinda tot mai multa siguranta si au dominat pana la pauza, chiar daca ocaziile la poarta francezilor au intarziat sa apara.

In startul partii secunde, Franta a avut mai mult posesia, dar pe final de meci baietii nostri au reechilibrat si am trait fara emotii o calificare istorica in semifinale. Dupa acest rezultat, Romania a castigat Grupa C si va merge in semifinale alaturi de Franta. In celalalt meci al serii din Grupa Romaniei, Anglia si Croatia au terminat la egalitate, scor 3-3. In semifinale, Romania va intalni Germania joi, de la ora 19:00, iar Franta se va duela cu Spania.